با بیش از 20000 پروژه ,مقاله , تحقیق , پاورپوینت , طرح توجیهی , کارآفرینی و کارآموزی
برای حمایت از کودکان مبتلا به سرطان کلیک کنید

اطلاعیه فروشگاه

با سلام و عرض ادب، در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری(فایرفاکس ، کروم ) وارد سایت شوید و یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. بازدیدکنندگان محترم جهت هر گونه سوال در مورد محصولات با شماره 09364219976 تماس بگیرید (تلگرام،واتس آپ، پیامک)مشتریان محترم در صورت ناموفق بودن در خرید با شماره بالا در ارتباط باشید تا فایل مورد نظر ایمیل و ارسال گردد

پروژه کامل آب انبار شش بادگیری (عمران)

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 37

 

آب انبار شش بادگیری  

 

برای شهرهای كویری همچون یزد ارزش آب بیش از هر جای دیگر احساس می شود. در این شهر بیش از 75 آب انبار وجود دارد که یکی از معروف ترین آنها آب انبار شش بادگیر است. این آب انبار دارای شش بادگیر می باشد و 180 سال پیش در دوره قاجاره ساخته شده ت. از ویژگیهای مهم این اثر تاریخی دو دهانه بودن این آب انبار است. این آب انبار دارای تزئینات مقرنس كاری بوده و دارای 55 پله ورودی در قسمت جنوبی است كه بین پله 25 و 26 از بالا یك هشتی با سنگ فرش آجری قرار دارد.

آب انبارها از جمله تأسيسات وابسته به قنات هستند كه براي ذخيره‌سازي در زمستان و استفاده در تابستان كاربرد داشته‌اند.آب انبار شش بادگيري در محله‌اي به همين نام در شهر يزد واقع شده است. اين آب انبار بزرگ و پرحجم بالغ بر 2000 متر مكعب گنجايش داشته و دو عدد شير يا راه دسترسي به شير آب انبار دارد كه يكي براي استفاده مسلمين و ديگري براي استفاده اقليت مذهبي زرتشتي مي‌باشد. اين آب انبار داراي شش بادگير است، سه بادگير آن از ابتدا ساخته شده بود و سه بادگير ديگر بعدها به آن الحاق شده است، با كمي دقت در شكل بادگيرها تفاوت سه بادگير قديمي با ديگر بادگيرهاي آن مشهود است. شش بادگير آب انبار با توجه به شرايط اقليمي و جهت باد در اين منطقه به شكل 8 وجهي مي‌باشند. 

 

 

ارتفاع مخزن، ارتفاع بادگيرها، معماري زيباي بادگيرها و مصالح به كار رفته و تزئينات آجر چيني مدخل ورودي آن از ويژگي‌هاي انحصاري آب انبار شش بادگيري است كه شهرت بسزايي به آن داده است.تعداد پلكانهاي اين آب انبار 50 عدد، ارتفااع مخزن 6/12 متر و ارتفاع بادگيرها 10 متر مي‌باشد.

 آب انبار گلشن

آب انبار گلشن واقع در محله "گازرگاه" شهر يزد، از بناهاي دوران معاصر است. اين آب انبار دو پاشير و پلکان جداگانه براي استفاده مسلمانان و زرتشتيان دارد. آب انبار داراي چهار بادگير است که در فواصل يکسان در کنار مخزن دايره اي شکل آب انبار قرار دارند. ارتفاع بادگيرها از سطح زمين سيزده متر و حجم مخزن آن دو هزار متر مکعب است.

آب انبار شش بادگيري

اين آب انبار در محله اي به همين نام در شهرستان يزد قرار دارد. اين بنا داراي دو ورودي (يکي در شمال و ديگري در جنوب مخزن)، شش بادگير و مخزن بزرگي به حجم دوهزار متر مکعب است. اين آب انبار پنجاه و پنج پله دارد. ورودي آب انبار در قسمت جنوبي است و بين پله هاي بيست و پنج و بيست و شش آن، از بالا يک هشتي با سنگ فرش آجري قرار دارد و طاق آب انبار بعداز هشتي شروع مي شود. شير آن نيز در قسمت ورودي شمالي است. ورودي شمالي نسبت به مخزن شير، قرينه ورودي جنوبي است. آب انبار داراي گنبد تخم مرغي شکل است. ارتفاع مخزن آب آن 12/6 متر و ارتفاع بادگيرها ده متر است.

آب انبار ميان راهي مسير چک چک

اين آب انبار مجاور نيايشگاه زرتشتيان يزد، در فاصله هفتادو پنج کيلومتري شهر يزد قرار دارد. با توجه به نحوه ساخت آن، مي توان گفت که اين بنا متعلق به دوره قاجار است. آب انباراز نوع ميان راهي است و در مسير فرعي جاده يزد- طبس قرار دارد. اين آب انبار از آجر و به شکل يک اتاق چهار گوش است و داراي يک ورودي باقوس هلالي است و در دو طرف ورودي آن، دو سکو براي نشستن قرار دارد. نقشه مخزن آن مدور و داراي يک فضاي چهارگوش در جلو براي دسترسي به آب است.

آب انبار وزيري

اين بنا در اواخر قرن هشتم ميلادي توسط "سيدرکن الدين ثاني" در محله مسجد جامع شهر يزد ساخته و داراي چهار بادگير بر روي مخزن است که آب را خنک مي کرده است. اين آب انبار داراي يک در قديمي و سي وهفت پله است.

آب انبار وقت و ساعت

اين آب انبار توسط "خواجه شاه امير استرآبادي" در محله "وقت و ساعت" شهر يزد ساخته شد. سنگ مرمر سردر بنا، تاريخ 1121 هـ.ق را نشان مي دهد. اين آب انبار داراي چهل و نه پله و چهار بادگير بر روي مخزن است

آب انبارهاي يزد، ديروز و امروز

۱۳۸۶/۱۰/۱۲

به طور كلي، در ساخت آب انبارها دو نوع آجر به كار مي رفته است:...

آب هميشه براي كويرنشينان ارزش زیاد داشته و مردم اين مناطق قدر آب را بهتر از ديگر مناطق مي دانند؛ زيرا بسختي آن را به دست مي آوردند. در گذشته، وقف آب براي مردم نوعی فضيلت بود.                                                

ساخت آب انبار توفيق و نصيبی خدادادي تلقي مي شده است. فلسفه وقف به مردم آموخته است که اگر رهگذري خسته در دل كوير عطش جان خود را با آب سرد و زلال آب انباری فرو نشاند، اجر و ثواب معنوي اين كار براي سازنده و واقف آب انبار همواره باقي خواهد ماند.

 آب انبار - همان طور كه از نام آن پيداست - محل انبار و ذخيره آب بوده است و در «هرات» «افغانستان» به آن «حوض» در «تركمنستان» «سردابه» و در تلفظ عربی «مصنعه» مي گويند. مردم شهر يزد نيز آب انبار را «امبر» مي گویند.

آب انبار از قسمتهاي مختلفي تشكيل شده است:

1ــ خزينه يا مخزن: داخل زمين قرار دارد و محل ذخيره آب است.

2ــ  پاشير: محل قرار گرفتن شير بزرگ برنجي متصل به مخزن است. بعضي از آب انبارها دو پاشير دارد كه يكي براي استفاده مسلمانان و ديگري براي استفاده ديگر اقليتهاي ديني بوده است؛ مثل آب انبار «شش بادگيري».  بعضي از آب انبارها هم پاشير و شير ندارند و مردم آب را با دلو يا سطل از دهانه مخزن بر مي دارند. شكل پاشير به صورت  نصف هشت گوش يا چهار گوش مربع است و از شكلهاي تركيبي يعني مربع و نصف هشت گوش نيز در ساخت آن استفاده مي شود.

3ــ بادگيرها: باعث هدايت باد به فضاي داخل مخزن می شود و پس از برخورد با سطح آب باعث خنك شدن آب و بعد از بادگيرهاي جبهه مخالف خارج مي شود.

 بادگير در اصل براي خنك كردن و تهويه آب مخزن ساخته می شده است و ارتفاع و تعداد بادگير به بزرگي و كوچكي و اهميت آب انبار بستگی داشته است. در آب انبارهايي كه بادگير ندارند، از «خيشخان» براي خنك كردن آب استفاده مي شود.

4ــ گنبد: برای بامهاي آب انبارها، گنبدي مي ساختند؛ چون با وجود اين برجستگي همواره در معرض وزش نسيم قرار مي گيرند. اين كار در خنک كردن گرمای بام (بر اثر تابش شديد آفتاب) مؤثر است.

 هنگام شب نيز گرمايي كه بام پس مي دهد سريعتر برطرف مي گردد. در بامهاي گنبدي، شدت تابش آفتاب بر تمام رويه بام يكسان نيست.

5ـ  سردر تزیيني آب انبار: بررسي كتيبه هاي سردر آب انبارها از نظر شناخت فرهنگ مردم و باورهاي مذهبي آنان اهميت خاصي داشته است. در اين كتيبه ها، ماده تاريخ بناي آب انبار به شعر سروده مي شد و در بسياري از آنها به امام حسين (ع) و صحراي كربلا اشاره مي شده است.

در ساخت آب انبار، به سبب تماس مستقيمي كه با آب و رطوبت دارد، آجر و مصالحي به كار رفته است كه در برابر آثار تخريبي رطوبت بتواند مقاومت كند. آب انبارهایي مثل آب انبار «دامنه تپه» و «چك چك» و بخشي از آب انبار «قلعه ندوشن» با سنگ ساخته شده است. در دوره «سلجوقي»، از آجر به عنوان مصالح اصلي براي ساخت آب انبار استفاده مي شد. در دوره «قاجاريه»، پوشش طاق آب انبارها با نقوش متنوع و خلاق و به تكامل رسيده آجري - در مسير راه پله - و همچنين از نقوش بسيار جالب آجري در سردر آب انبارها زيبايي خاص به نماهاي محلات و شهري داده است.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file1_1191984_4019.zip375.8k

محبوبترین محصولات
پرفروش ترین محصولات
نظرسنجی
کدام نوع از فایل های زیر مورد نیاز شماست