با بیش از 20000 پروژه ,مقاله , تحقیق , پاورپوینت , طرح توجیهی , کارآفرینی و کارآموزی
برای حمایت از کودکان مبتلا به سرطان کلیک کنید

اطلاعیه فروشگاه

با سلام و عرض ادب، در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری(فایرفاکس ، کروم ) وارد سایت شوید و یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. بازدیدکنندگان محترم جهت هر گونه سوال در مورد محصولات با شماره 09364219976 تماس بگیرید (تلگرام،واتس آپ، پیامک)مشتریان محترم در صورت ناموفق بودن در خرید با شماره بالا در ارتباط باشید تا فایل مورد نظر ایمیل و ارسال گردد

گزارش كار كارآموزي ترانسفورماتورهاي توزيع

گزارش كار كارآموزي ترانسفورماتورهاي توزيع

توضیحات بیشتر و دانلود فایل *پایین مطلب *, فرمت فايل: Word  قابل ويرايش و آماده پرينت.

تعداد صفحه :60

قابل اطمینان ازجامع و کامل بودن پروژه کارآموزی

 

بررسي انواع ترانسهای توزيع وساختمان آن

 

 

 

 

مقدمه :

 

در حالي كه توجه زيادي به واحدهاي توليد توان الكتريكي و خطوط انتقال انرژي مي‌شود سيستم توزيع انرژي الكتريكي مورد توجه كمي قرار گرفته است .اين بي توجهي شايد بدين خاطر باشد كه خطوط توزيع انرژي روي تيرها و در خيابان ها و كوچه ها و در پشت ساختمان ها بدون جلب توجه عبور كرده حتي در بعضي از قسمت ها در زير زمين، خارج از ديد عموم نصب شده اند.

 

   دليل ديگر عبور مقدار زياد توان از يك خط انتقال انرژي در مقايسه بايك خط توزيع انرژي است. قطع يك خط انتقال منطقه ي وسيعي را دچار خاموشي مي كند و بدين جهت مورد توجه قرار مي گيرد. در صورتي كه قطع يك خط توزيع انرژي بخش كوچك را تحت تأثير قرار دهد قابل توجه نيست.

 

در مقايسه با نيروگاه ها، هزينه براي سيستم توزيع معمولاً به صورت مقادير كم انجام مي‌شود .اگر چه ممكن است هزينه ي كل سيستم توزيع بيشتر باشد با توجه به اين كه جامعه بيش از پيش براي پيشرفت به يك منبع انرژي خوب نياز دارد ارتباط بين منبع انرژي و مصرف كننده يعني سيستم توزيع انرژي نقش بحراني تري پيدا مي كند. در نتيجه نه تنها نياز به توان تحويلي بيشتري است بلكه احتياج به كيفيت بالاتري از انرژي نيز مي باشد.

 

   در روزگار اوليه ي صنعت قدرت الكتريكي توليد و توزيع انرژي با هم آميخته بود و سيستم توزيع وسعت كمي داشت تاخيري مورد سرويس دهي كوچك و تعداد مشتركين نسبتاً كم بود همچنين مقدار مصرف هر مشترك زياد نبود.

 

     سيستم هاي توزيع اوليه جريان مستقيم بودند و در ولتاژ كم توزيع مي كردند. پيدايش ترانسفورماتور و افزايش بار مورد انتقال روي مسافت بيشتر و با فاصله بيشتر از منبع، به زودي سيستم جريان متناوب جايگزين جريان مستقيم شد. هم اكنون با افزايش سطح ولتاژ امكان تغذيه ي بارهاي

 

بيشتر و در فواصل دورتر وجود دارد كه اين ولتاژ در محل مصرف براي تغذيه ي مصرف كنندگان كاهش داده مي شود.

 

نياز به سرويس دهي برق به انواع مختلف مصرف كنندگان توسعه يافته است مصرف كنندگان به مصرف كنندگان مناطق شهري، حاشيه اي، محلي و مصرف كنندگان تجاري شامل مغازه ها، مراكز خريد، ساختمان دفاتر و مصرف كنندگان صنعتي شامل توليد كنندگان با ميزان مصرف متفاوت و واحد هاي خدماتي در اندازه هاي مختلف تقسيم مي‌شوند. به موازات توسعه ي مدارهاي توزيع انرژي، مواد، تجهيزات و ابزار مناسبتر هم توسعه يافتند كه امكان ساخت، تعمير و بهره برداري با بازده ي بالاتر را فراهم مي ساخت روندي كه تا به امروز ادامه داشته است تيرهاي چوبي از جنس چوب خام كم كم جاي خود را به تيرهاي با جنس سخت تر و ظاهر بهتر دادند. سپس تيرهاي سيماني تقويت شده و تيرهاي فلزي مورد استفاده قرار گرفتند. هم اكنون مطالعات براي استفاده از تيرهاي پلاستيكي انجام مي شود.

 

   هادي ها ابتدا از مس ساخته مي شدند. امروز آلمنيوم و آلياژ هاي مس و فولاد نيز به كار مي روند مطالعات بر روي استفاده از هادي هاي ساخته شده از آلياژ هاي مختلف در جريان است. مقره هاي پرسلين قبلاً به صورت تك حلقه اي ساخته مي شدند. امروزه اين عايق ها به صورت قطعه قطعه ساخته مي شوند و قابل اتصال به هم هستند و تشكيل رشته اي از مقره ها را مي دهند كه براي هر سطح ولتاژي قابل استفاده مي باشند. مقره هاي شيشه اي و پيركس نيز به طور وسيعي به كار مي روند و اكنون تحقيقات براي استفاده از مقره ها با تركيبات پلاستيكي انجام مي شود. عايق هاي لاستيكي براي كابل ها كه قبلاً براي اكثر كابل ها مورد استفاده قرار مي گرفت و قابليت تحمل ولتاژ آن ها كم بود، جاي خود را به عايق هاي ديگر نظير عايق هاي كاغذ آغشته و عايق هاي پلاستيكي دادند مطالعات براي استفاده از عايق هاي با تركيبات پلاستيك براي ولتاژ هاي بالاتر ادامه دارد.

 

ترانسفورماتورها هم كوچكتر و هم با بازده ي بيشتر و ارزان تر شده اند. شكل هاي جديد هسته هاي فولادي ترانسفورماتورها با تركيبات جديد باعث كاهش تلفات مغناطيسي مي شود و عمر ترانسفورماتور را نيز افزايش مي دهد همچنين باعث افزايش ظرفيت ترانسفورماتور به ازاي يك اندازه ي ثابت مي گردد. به علاوه تجهيزات حفاظتي مربوط داخل همان محفظه ي ترانسفورماتور قرار مي گيرند و شكل ظاهري آن را بهتر و حمل آن را ساده تر مي كند. تحقيقات روي جنس هسته ي مورد استفاده و عايق ترانسفورماتورها ادامه دارد.

 

خازن هاي موازي به منظور تنظيم ولتاژ و كاهش تلفات به كار مي روند. كه با اين كار به تنظيم كننده هاي ولتاژ در شبكه كمك مي كنند و در ضمن بازده ي بهره برداري از سيستم را نيز بالا مي برند. هم اكنون به جاي غلاف سربي از روكش تركيبات پلاستيك براي مقاوم كردن كابل هاي زير زميني در برابر آب استفاده مي شود.

 

مسأله ي تلفات در سيستم توزيع انرژي با توجه به هزينه ي سوخت، اهميت بيشتري پيدا مي كند و ديگر يك فاكتور جانبي در تغذيه ي انرژي الكتريكي نيست. اندازه گيري تلفات انرژي حقيقي در چنين سيستمي مشكل است زيرا فاكتورهاي ديگري در محاسبه تفاوت بين انرژي مصرف شده توسط مشتركين و انرژي توليد شده دخالت دارند. با اين حال اين تلفات 10 تا 20 درصد انرژي توليد شده توسط نيروگاه ها است. از آن جايي كه تلفات متناسب با مربع جريان عبوري از هادي است چه در خط و چه در تجهيزات الكتريكي پايين نگه داشتن جريان باعث كاهش تلفات مي شود. سياست هاي مختلفي براي انجام اين كار اتخاذ مي گردد. اصول اوليه ي اين سياست، بالابردن ولتاژ مدارها و كاهش جريان آن ها به ازاي يك بار مشخص مي باشد.

 

   افزايش سطح مقطع هادي ها و كاهش طول فيدرها به منظور كاهش مقاومت مدار نيز براي كاهش تلفات به كار مي رود. در سيستم هاي جريان متناوب نصب خازن ها در نقاط مهم باعث بهبود ضريب توان و در نتيجه كاهش جريان عبوري به ازاي يك بار ثابت مي شود. نظر به اين كه جريان عبوري، معياري از مصرف انرژي الكتريكي توسط مصرف كننده مي باشد، سعي در جهت كاهش تقاضاي مصرف و يكنواخت كردن مقدار مصرف انرژي در ساعات مختلف طول روز است به اين كار مديريت انرژي گفته مي شود. بدين منظور تجهيزات با كنترل الكترونيكي، عمل قطع و وصل قسمتي از بار مشتركين را به نحوي انجام مي دهند كه ضمن جلب رضايت مشتركين و عدم وقفه در سرويس دهي مقادير حداكثر و حداقل مصرف روزانه تغيير كند و منحني بار به سمت يك مصرف پيوسته و يكنواخت ميل نمايد.

 

از طريق رله هاي الكترونيكي مي توان كليد ها را از راه دور باز و بسته و تجهيزات اضافي از قبيل خازن ها را وارد و خارج كرد. بار فيدرها را با تغييرات مصرف كنترل و در حالت هاي اضطراري قسمتي ازمدار را بي برق و قسمت هاي سالم را به طور اتوماتيك ( بدون نياز به اپراتور) برقدار نمود.

 

     خواندن كنتور مشتركين و تهيه ی صورت حساب آن ها، در بسياري از كشورها از راه دور انجام مي شود و هزينه ي قابل توجهي را براي اداره ي برق صرفه جويي مي كند.

 

   عامل هاي ديگري هستند كه روي طراحي، نصب و بهره برداري سيستم هاي توزيع اثر مي گذارند.اقتصاد مهم ترين آن ها است. اما با توجه به ملاحظات فوق، عامل هاي ديگر مانند بودجه، نرخ تورم، نرخ بهره، ارزش هزينه هاي كنوني در آينده، همچنين ارزش كنوني هزينه هاي آينده، ماليات ها، الگوي رشد مصرف، روابط مصرف كنندگان، وضعيت استخدام، در دسترس بودن پرسنل ماهر و برنامه ريزي آموزشي و موارد ديگر حتي وضعيت آب و هوا نيز تأثير دارند.

 

   در اين جا لازم به يادآوري است كه گاهي اوقات ممكن است لازم باشد بعضي فاكتورهاي غير فني در نظر گرفته شوند. در اين بحث جزئيات مداري تجهيزات، نظير ساختمان ترانسفورماتورها يا خازن هاي مورد مطالعه قرار نمي گيرد و بيشتر بهره برداري از آنها مورد توجه است در مواقعي كه توضيح بيشتر در مورد تجهيزات خاصي ضرورت داشته باشد قدري به آن پرداخته مي شود يا به طور كلي فرض مي شود كه خواننده با تئوري هاي مربوط آشنا است و رياضيات به كار رفته در سطح دانشگاهي است .

 

   لازم به يادآوري است كه طراحي سيستم توزيع گاهي از فاكتورهاي ديگري متأثر مي شود كه از نظر فني يا اقتصادي توجيه ندارد. براي مثال، مدرن كردن شبكه و يا گاهي اوقات تعريض جاده ها باعث تغيير مسير خطوط مي گردد كه هزينه هاي زيادي براي صنعت برق دارد اگر چه از نظر اقتصادي قابل توجيه نيست.

 

نظر به اين كه مهندس توزيع باسيستمي سروكار دارد كه وضعيت آن در حال تغيير است بايد وضعيت كنوني و تغييرات سيستم در گذشته را مد نظر قرار دهد. همچنين بايد با توجه به رشد مصرف تدابيري براي توسعه شبكه در آينده اتخاذ نمايد.

 

   بحث سيستم قدرت بدون توجه به آينده كامل نيست. اقتصاد تغذيه انرژي اثر زيادي روي انواع مختلف منابع انرژي نه تنها در اين كشور بلكه در جهان صنعت دارد. اثر اين سياست ها روي سيستم قدرت به خصوص سيستم توزيع قابل توجه است .از طرفي ممكن است تمايل زيادي به تأمين انرژي مصرف کنندگان از طريق يک منبع مرکزی باشد.از طرف ديگر استفاده از انرژی های ديگر قابل مطالعه است به نظر مي رسد كه منابع نفت و گاز طبيعي ارزان جايگزين منابع ديگر انرژي شده اند. در آينده سوخت هاي اتمي و در بلند مدت انواع ديگر انرژي شايد سلول هاي ذخيره اي شيميايي جديد، الكل يا سوخت هاي ديگر حاصل از محصولات كشاورزي، انرژي خورشيدي ، انرژي باد و يا تركيب آن ها حرف اول را بزنند.

 

   شايد در نهايت از قدرت هسته اي با طول عمر چند دهه يا بيشتر در محل مشتركين با حذف نيروگاه و سيستم انتقال و توزيع استفاده شود.

 

     حالت هاي ديگر توليد و تغذيه انرژي نيز ممكن است. به نظر مي رسد كاهش دادن مصرف پيك مشتركين و ضريب همزماني منطقي باشد در اين حالت با اعمال سياست مديريت باربا نرخ هاي متغير مشتركين را مجبور به اجراي آن مي نماييم. كاهش پيك مشتركين باعث كاهش اندازه ي تجهيزات و هزينه خواهد شد. شايد وابستگي بيشتر به الكتريسته در مقايسه با ديگر انواع انرژي بدين جهت باشد كه مصرف كنندگان خواستار انرژي با قابليت اطمينان زياد هستند. براي تحقق اين خواسته، در عين حالي كه بايد هزينه پايين نگه داشته شود نياز به مهندس توزيع ورزيده و با تجربه است. همان طور كه ملاحظه شد مهندسي تركيبي از علم و هنر است. دانشمندان و محققين اصول و قوانين براي كشف يا خلق مواد جديد و روش هاي مدرن را تدوين مي كنند كه داراي تعبير و توصيف مشخص است در طرف ديگر هنرمندان هستند كه موقعيت ها و شرايط را خلق مي كنند و به تصوير مي

 

 

 

كشند بدون اين كه آگاهي از واقعيت عملي بودن و امكان پذيري آن داشته باشند. در اين جا مهندسين هستند كه بايد هنر را به كار گيرند. در حالي كه دانشمندان و هنرمندان بدون توجه به هزينه عمل مي كنند مهندسين هميشه به شدت به اقتصاد وابسته هستند و در واقع اغلب ملاحظه شده است كه كاري را كه ديگران با ده دلار و يا بيشتر انجام مي دهند يك مهندس با يك دلار انجام مي دهد.

 

   مهندس توزيع با مشكلاتي رو به رو است كه به ندرت مشابه و يا حتي تقريباً مشابه هستند و جواب آن ها كاملاً مشخص نيست ولي مي توان بهترين جواب ممكن را به دست آورد. اغلب بهبود در روش ها بايد به كار گرفته شود زيرا هيچ كاري در اين رابطه كامل نيست و به تمام پرسش ها پاسخ نمي دهد و اين كار مهندس سيستم است كه بايد دنبال نتايج قابل قبول با هزينه حداقل بگردد اگر چه هيچ روشي تمام مشكلات را با هم حل نمي كند و به تمام پرسش ها پاسخ نمي دهد.

 

 

 

 

 

 

   

 گزارش كار كارآموزي ترانسفورماتورهاي توزيع,فرمت فایل word شامل 60صفحه. مناسب جهت انجام تحقیقات، پروژه های کارآموزی دانشجویی

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,500 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
teransfor_944011_1510.zip422.4k

محبوبترین محصولات
پرفروش ترین محصولات
نظرسنجی
کدام نوع از فایل های زیر مورد نیاز شماست